Image Alt

Kuvo TV

[IGRALI SMO]: Flintlock: The Siege of Dawn

Zadovoljiti ljubitelje ARPG i soulslike igara nije jednostavan zadatak. Većina igara iz ovog žanra djeluje prilično slično, a potrebno je nešto jedinstveno da vam odmah privuče pažnju. Međutim, Flintlock: The Siege of Dawn se ističe kao intrigantna igra i veliki projekt za jedan studio. Ima ogroman potencijal, a demo koji smo igrali stvarno nas je impresionirao, natjeravši nas da pomislim: “Oh da, ovo je stvarno dobro.” Unatoč svom potencijalu, igra nije bez svojih mana. Ipak, nešto duboko u nama stalno je ponavljalo — trebamo još ovoga.

Flintlock: The Siege of Dawn, igra na kojoj radi novozelandski studio Aurora44, impresivan je dodatak žanru akcijskih RPG igara, a bit će objavljena 18. srpnja za PC, PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Također će biti dostupna na Xbox Game Passu od prvog dana, a igra uvodi igrače u fantastični svijet gdje pištolji i magija koegzistiraju s jednakom snagom.

Smještena u zemlje Kiana, priča počinje katastrofalnim otvaranjem vrata koja su držala bogove zapečaćenima, oslobađajući razne strahote na svijet. Igrate kao Nor Vanek, članica elitnih snaga Koalicije. Odvojena od svoje grupe, Nor susreće Enkija, boga nalik lisici, koji joj postaje partner u zaustavljanju Urua, boga koji želi okončati čovječanstvo. Ovo partnerstvo pokreće narativ, a impresionirala nas je gluma likova u igri. Iako smo naišli na probleme s nekonzistentnom glasnoćom i povremenim prekidima glasa, bio je užitak slušati Enkijev glas.

Borbeni sustav Flintlocka je posebna značajka, a kombinira elemente iz drugih souls-like igara i akcijskih RPG-ova. Gameplay djeluje poput plesa te zahtijeva precizno tempiranje pucanja iz pištolja, pariranje, izbjegavanje i napade izbliza. Norin pištolj je ključan za ovaj sustav, jer ga prvenstveno koristimo za prekidanje neprijateljskih napada, a dodaje i  strateški sloj borbi i čini igru još zabavnijom.

Oklopljeni neprijatelji predstavljaju dodatne izazove, jer zahtijevaju savršene protunapade za probijanje njihovih obrana. Kako napredujete, otključavate više oružja na daljinu, poput muškete, koja omogućuje kritične pogotke u glavu i dodaje raznolikost borbenim strategijama. Enkijeve sposobnosti dodatno poboljšavaju iskustvo, omogućujući vam da proklinjete neprijatelje i izvodite snažne kritične napade kroz sustav priminga.

Obično me je lako zadovoljiti kad je riječ o borbi. Ako je funkcionalna i nije preteška za savladavanje, mogu provesti sate igrajući jednu ovakvu igru. Međutim, trebalo mi je vremena da se naviknem na blokiranje, koje je povremeno djelovalo nespretno. Tempiranje blokova bilo je izazovno jer naša protagonistica ostaje u animaciji napada malo duže prije nego što može blokirati, što zahtijeva pažljivo planiranje napada.

Dodatno, većina neprijatelja ima predvidljive obrasce napada, što stvari čini lakšima kad se naviknete na njih. Bilo da se radi o standardnom napadu, napadu kojeg nije moguće blokirati ili izbjegavanju, ima mnogo toga za shvatiti i naučiti. Najneugodniji neprijatelji su oni na daljinu, poput onih koji bacaju granate ili koriste muškete. Mogu nanijeti značajnu štetu, ali AI općenito nije baš pretjerano pametan. Protivnici bi često pucali u zidove ili iza stijena ako ste se skrivali, odnosno dali bi vam dovoljno vremena da reagirate i pravilno napadnete.

Istraživanje je ključna komponenta Flintlocka, s dizajnom otvorenog svijeta inspiriranim igrama poput Elden Ringa. Potaknuti ste istraživati izvan utabanih staza, otkrivajući nova područja i tajne. Enkijeve sposobnosti omogućuju Nori da izvodi Rift Travel, uz pomoć kojeg može dosgenuti nedostupna područja i dodaje platformerski element istraživanju. Također možete skupljati Enkijeva pera za pojačavanje njegovih moći ili oslobađati naselja od neprijateljske kontrole te otključavati nove sporedne zadatke i nagrade.

Proveli smo oko tri sata igrajući demo (iako vam ne treba toliko dugo da ga dovršite). Bili smo nestrpljivi istražiti svaku stranu i kut igre, pazeći da nam ništa ne promakne. Jedna značajka koju smo smatrali posebno zanimljivom bila je mogućnost skupljanja resursa poput drva, željeza, kamena i tkanine, koje možete koristiti za nadogradnju svog oružja. In-game karta je jednostavna za navigaciju, te vam pomaže identificirati sljedeći cilj i skrivena područja koja čekaju da budu otkrivena. Uz dodatak brzog putovanja, Flintlock doista nudi jedno zaokruženo iskustvo.

Flintlock slijedi poznati soulslike sustav napredovanja. Zarađujete reputaciju pobjeđivanjem neprijatelja, koja se koristi za otključavanje vještina i nadogradnju oružja u kampovima i točkama za brzo putovanje zvanim Lodestones. Sustav reputacije uključuje multiplikator, koji nagrađuje produženi uspjeh bez primanja štete, ali se resetira pri primanju udarca. Iako ovaj mehanizam rizika i nagrade dodaje dubinu igranju, nismo osobito oduševljeni njime. Možete povratiti svoje predmete ako dosegnete mjesto smrti, ali ako umrete drugi put, postoji šansa da izgubite sve. Ipak, to je sve dodalo određeni izazov, koji nas je natjerao da pažljivo razmislim kada se boriti, a kada bježati.

Vizuali igre inspirirani su krajolicima Novog Zelanda, s domaćim biljkama i faunom. Pokretan Unreal Engineom 4, Flintlock nudi privlačan svijet s naprednim grafičkim opcijama, uključujući NVIDIA DLSS i Intel XeSS. Međutim, neka izvedbena pitanja, poput štekanja, prisutna su u demou, što se nadamo da će biti riješeno prije lansiranja.

Međutim, svijet vizualno djeluje pomalo prazno. Nema mnogo istaknutih fantastičnih elemenata osim nekih velikih agresivnih ptica, a većina lokacija su pješčane utvrde. Dizajn glavne protagonistice također nije inspirativan, iako postoji odjeća dostupna za kupnju od raznih trgovaca duhovima u određenim naseljima, što bi moglo poboljšati stvari kasnije. Obično trebate očistiti ta naselja poražavajući vojsku mrtvih, koja obično uključuje nekoliko zombija i jačeg zapovjednika. Kad ih porazite, magla se razbistri i mještani se vrate, što vam omogućuje da napredujete dalje.

Postoje stabla vještina usmjerena na Steel, Magic, i Powder, koja se preklapaju u različitim točkama, odnosno sugeriraju neki potencijal za izgradnju lika u kasnijem dijelu igre. Dapače, svaka nadogradnja nudi nešto drugačije i uzbuđeni smo vidjeti kako će se kasniji dijelovi igre razvijati.

Najviše smo uživali u trenutku kada smo porazili sporednog bossa koji je čuvao kovčeg s novom sjekirom. Bilo je nevjerojatno zadovoljavajuće blokirati, nadmudriti ga i konačno naučiti njegove obrasce nakon što smo umrli preko 50 puta. Svaka smrt bila je lekcija, a radost konačnog poraza bila je vrijedna toga. Jesmo li bili frustrirani? Ne baš. Samo smo pravili glupe greške, ali te greške su nas motivirale dok napokon nismo uspjeli.

U konačnici, imam velika očekivanja za Flintlock. Inače nisam strastveni ljubitelj soulslike igara, ali ova me ipak zaintigrirala svojim pristupom, načinom igranja i fantastičnim elementima. Iako demo ne može biti prava slika igre, uistinu se nadam da neće razočarati i da ćemo moći utrošiti dosta vremena na nju.

Za sada, ono što smo vidjeli u demou izgleda obećavajuće, no, hoće li tako biti cijela igra, ostaje nam vidjeti za mjesec dana.