Image Alt

Kuvo TV

Prašina u prosincu 2 (11): Need for Speed: Most Wanted

Približava se 20. godišnjica Need for Speed: Most Wanteda, a igra je i dalje sinonim za adrenalin, brzinu i nezaboravne potjere. Bila je to prva Need for Speed igra s pravom pričom, što ju je izdvojilo od svih dotadašnjih naslova. Svoju unikatnost dodatno je učvrstila Blacklistom – galerijom suparnika koje ste morali poraziti na putu do povratka ukradenog BMW-a M3 GTR. Danas, dok taj legendarni automobil stoji u Minhenu kao simbol igre, jasno je koliko je Most Wanted značio tada, a koliko vrijedi i sada.

Blacklist: Galerija suparnika

Srž priče u Most Wantedu bila je Blacklist – 15 najtraženijih vozača u gradu, od kojih je svaki imao svoj automobil, stil vožnje i izazove. Na početku igre, vaš BMW M3 GTR biva ukraden od strane Razer-a, vozača na dnu Blackliste. Razer vas prevari i ostavlja na cjedilu, bez automobila i reputacije. Samo vam Josie Maran – Mia – odluči pomoći da se vratite na scenu i vratite svoj auto od papka koji je s tim autom došao do vrha Blackliste.

Vaš cilj? Poraziti svih 15 suparnika, jednog po jednog, kako biste se osvetili i vratili svoje mjesto na vrhu. Svaki od njih imao je svoju osobnost, automobil i način utrkivanja. Bilo da ste jurili protiv Sonnyja i njegovog VW Golfa GTI ili se borili s Bullom u Aston Martinu DB9, svaki duel bio je jedinstveno iskustvo. Suparnici poput Razor-a, Ming-a i Webstera nisu bili samo nasumični protivnici – bili su prepreke koje ste morali premostiti kako biste postali legenda.

Priča koja je redefinirala serijal

Most Wanted bio je prvi Need for Speed koji je uveo pravu priču. Do tada, serijal se oslanjao na čistu vožnju i natjecanje, ali ovdje je sve dobilo novu dimenziju. Radnja je bila jednostavna, ali učinkovita: izdaja, osvetnička misija i povratak na vrh.

Dijalozi, animacije i karakterizacija suparnika činili su svijet igre živim. Policajac Cross, sa svojim ciničnim osmijehom i nepopustljivom mržnjom prema vama, bio je savršen antagonist koji je dodavao tenziju svakom bijegu. Mia, saveznik u vašem usponu, pružala je emocionalnu poveznicu koja je igri davala dodatnu dubinu. Razer je jednostavno bio – govno. Acting je bio na razini “Krim-Tim 2” ali je stil stvarnih glumaca u ispranom žutom amalgamu svijeta igre bio prihvatljiv, a i jedinstven.

Priča je bila upravo ono što je serijalu trebalo – kontekst koji je vožnju pretvarao u avanturu. Vašu avanturu.

Tuniranje: Vaš automobil, vaš identitet

Svijet Most Wanteda nije bio samo o brzini – bio je i o stilu. Tuning automobila bio je ključan dio igre. Promjene boje, dodavanje vinila i spojlera, prilagodba kotača i svjetala – svaki detalj bio je prilika da izrazite sebe. U odnosu na Underground 2, Most Wanted je vizualni tuning reducirao na osnovne elemente poput boje, vinila, kotača i aerodinamičnih dodataka. Sve je bilo jednostavnije i funkcionalnije – tuning je bio tu da pomogne u potjerama ili natjecanjima, a ne da impresionira ulične suce. Nema svjetlećih neona, ni toliko duboke personalizacije detalja. Fokus igre bio je na brzini, policijskim potjerama i utrkama, pa je tuning bio podređen tom cilju.

Performans tuning omogućio vam je da izvučete maksimum iz svog automobila. Podešavanje motora, prijenosa, nitro boosta i ovjesa činilo je razliku u svakom zavoju i na svakoj pravocrti. Automobil nije bio samo alat – bio je produžetak vaše osobnosti i ključ vašeg uspjeha. Pobjedom protiv rivala s Blackliste mogli ste dobiti nekoliko nagrada, uključujući njihov auto, lovu potrebnu za kupnju drugih auta ili nadogradnji ili posebnu aftermarket nadogradnju koja se nikako ne može kupiti, davajući autu mogućnost da postane brži nego li što bi to bilo moguće sa svim normalnim nadogradnjama.

Bijeg od policije: Test za živce i vještinu

Policijske potjere bile su najbolje što je Most Wanted imao za ponuditi. Kako ste napredovali kroz igru i izazivali više kaosa, razina potjere rasla je s vama. Počinjali ste s običnim patrolnim vozilima, ali na kraju ste bježali od helikoptera, SUV-ova, bodljikavih traka i teških “Rhino” kamiona.

Bijeg je zahtijevao kombinaciju brzine, strategije i sreće. Speedbreaker, slow-motion funkcija, bio je vaš saveznik u ključnim trenucima, omogućujući vam da precizno izbjegnete blokade ili se izvučete iz nemogućih situacija. Smiješno je da kad sam prvi put prelazio igru nisam imao pojma da to postoji, koristio sam nitro i handbrake ali ovo nisam imao blage da imam kao mogućnost.

Raznolikost automobila: Svaka vožnja drugačija

Flota automobila u Most Wantedu bila je impresivna – od početničkih modela poput Fiat Puntoa i Mazde RX-8 do supersportskih automobila poput Lamborghinija Gallarda i Porsche Carrere GT. Svaki automobil imao je jedinstvene karakteristike. Osjećaj vožnje bio je različit za svaki model – lakši automobili bili su okretni i precizni, dok su teži i moćniji modeli zahtijevali pažljivo upravljanje.

To je ogroman kontrast u odnosu na kasnije igre poput NFS: The Run, gdje je razlika između Fiće i Ferrarija gotovo nestala. U Most Wantedu, svaka vožnja bila je iskustvo za sebe.

Osjećaj brzine: Frenetična ekstaza

Ako nešto definira Most Wanted, to je osjećaj brzine. Brzina nije bila samo brojka na brzinomjeru – bila je fizička, bestijalna i neprekidna. Dok ste jurišali kroz gradske ulice pri 300 km/h, izbjegavajući promet i blokade, svaki trenutak bio je test za reflekse i koncentraciju.

Gledajući današnje igrače kako s lakoćom savladavaju najteže izazove, pitam se kako sam i ja to uspijevao. Taj frenetični ritam, ta savršena kontrola i preciznost – bio sam dio toga, a sada mi se čini kao san kojem se teško vratiti.

Glazba: Himna jedne generacije

Soundtrack Most Wanteda bio je savršen. Mješavina nu-metala i rocka definirala je ne samo igru, već i glazbeni ukus cijele generacije. Disturbed, Static-X, Bullet For My Valentine – svaki riff i svaka nota pratili su vas u vožnji, čineći svaki trenutak još intenzivnijim.

Glazba nije bila samo podloga – bila je savršen partner, dajući energiju i ritam svakom zavoju, svakom bijegu i svakoj pobjedi.

Završne misli

Ako EA toliko voli novac, koji se generalno razbacuje na razne remakove, ovo bi bio zlatni rudnik. Need for Speed: Most Wanted ostaje remek-djelo trkaćih igara. Njegova priča, Blacklist, tuning, bijeg od policije i osjećaj brzine činili su ga nezaboravnim iskustvom. I dok BMW M3 GTR danas ponosno stoji u Minhenu kao simbol te ere, igra nastavlja živjeti u srcima svih koji su je igrali.

Title

OCJENE:

  • Priča: 9/10 – Jednostavna, ali nezaboravna.
  • Gameplay: 9.5/10 – Policijske potjere i vožnja za povijest.
  • Grafika: 8.5/10 – Retro stil koji i danas impresionira.
  • Zvuk: 10/10 – Glazba koja definira vrijeme.

Vrijeme možda prolazi, ali Most Wanted ostaje bezvremenski.