Image Alt

Kuvo TV

Prašina u prosincu 2 (14): South Park

Kako je privlačno bilo vidjeti FPS sa South Park likovima u kojem je glavno oružje bila snježna gruda. Čak malo nekaratkteristično za popularni animirani serijal pun krvi, psovki, prostota i svakakvih oružja i alata za nanositi bol. Iguana Entertainment, kao da su htjeli da to bude namjerno, i najveća fora, bar u početku igranja ove igre koja svakako ima razne elemente koji su dosta vjerni samoj seriji.

Malo tko ne zna za South Park. Čak i nove generacije, ako ne gledaju popualrnu seriju sigurno su naletjeli na neke stare, a i nove fore/scene iz epizoda koje još uporno izlaze. Comedy Central i dalje vjeruje franšizi, a i u svijetu igara je dobro prolazila sa zadnjim igrama. No, sve je započela igra jednostavno nazvana South Park, koja je donijela sa sobom određene probleme, donekle suzdržane reakcije, ali ostala je u pamćenju kao prvi izlet popularne serije u svijet video igara. Postigla je komercijalni uspjeh unatoč mješovitim kritikama, prodavši više od milijun primjeraka diljem svijeta​. Od tada je objavljeno nekoliko igara iz serijala, uključujući još neke čudne odluke oko žanrova, poput party igre sa mini-igrama “South Park: Chef’s Luv Shack” (1999.) i kart racing igre “South Park Rally” (2000.).

South Park igra je, gledajući ovako retrospektivno, bila dosta jednostavna za napraviti. Naime, ista developerska ekipa je radila na Turoku 2 i zapravo su samo engine koji su koristili tamo, kao i razne assete, koristili i za South Park, što je svakako skratilo proces izrade. No, što je bila premisa ovog first person shootera? Tajanstveni komet približava se Zemlji, opisan kao sila koncentriranog zla. Kako se približava, South Park biva napadnut, prvenstveno od bijesnih mutiranih purica, pa deformiranih klonova stanovnika, pa vanzemaljaca pa robota i tako dalje.  Stan, Kyle, Cartman i Kenny saznaju za opasnosti od Chefa te uzimaju stvari u svoje ruke kako bi obranili grad.

Ponekad malo šuplji dijalozi, i zapravo ne previše inovativna premisa nadoknađena je jednim aspektom igre koji je vjerojatno preuzeo najviše inovacije i ideja, a to su oružja. Pa, za slučaj da vas treba podsjetiti, ili vas prvi put upoznati s njima, na popisu su bili snježna gruda, lopta za irgati graničare (dodgeball), lutke na Terrancea & Phillipa, Sniper Kokoš, Sponge dart gun, Warpo zraka, izvazemaljski uređaj (alien device) i, najdraži mnogima, cow-launcher. Da, lansirali smo krave na opasne purice i izvanzemaljce:

 U single-player modu, igrač preuzima kontrolu nad jednim od četiri glavna lika iz South Parka (Cartman, Kyle, Stan ili Kenny), nakon čega kreće preživljavanje, pucanjepo raznim razinama. Osim što moramo završiti razine, također moramo spriječiti velike neprijatelje (takozvane tankove) da stignu do određenog područja prije nas. Ako u tome ne uspijemo, pokreće se posebna mini-igra, ”kaznena runda” u kojoj moramo obraniti grad od najezde tih “tanksa”.

Multiplayer je bio priča za sebe. Naime, bio je lokalni multiplayer, ali uz glavvnu četvorku donosio nam je još veliki broj igrivih likova, među kojima je bio Chef, Isus, Big Gay Al, Mr.Mackey i mnogi drugi. U verzijama za PlayStation i Nintendo 64, nakon što igrač dosegne određene razine u single player modu, otkrivaju se kodovi s kojim se otključavaju dodatni likovi za multiplayer. U verziji za Nintendo 64 igrač može birati između 20 likova i 17 multiplayer razina, dok u verziji za PlayStation igru mogu igrati samo 2 igrača, a izbor je ograničen na 6 multiplayer razina i 20 likova. PC verzija je, legenda kaže, bila najbolja jer je odmah imala sve otključane likove i poneku dodatnu stazu, no malo tko se na PC-u igrao s ovom igrom. Bar u mojoj blizini, tada.

Kasniji naslovi poput “South Park: Chef’s Luv Shack” (1999.) donijeli su trivijalne mini-igre, dok je “South Park Rally” (2000.) pokušao kapitalizirati popularnost karting utrka. Obje igre zadržale su prepoznatljiv humor serijala, ali nisu ostavile trajan dojam zbog osrednje kvalitete gameplaya.Pravi procvat serijala dogodio se s izlaskom RPG-aa “South Park: The Stick of Truth” (2014.), kojeg je razvila Obsidian Entertainment, a objavio Ubisoft. Igra je prodana u više od 5 milijuna primjeraka i pohvaljena je zbog vjernosti izvornom materijalu, pa je par godina nakon dobila nastavak.

Poprilično je jasno da će Southpark i dlaje pokušavati s novim igrama i uvrnutim premisama. Neke će biti uspješnije, neke malo manje ( zadnja igra, South Park: Snow Day!, mogla je proći bolje), ali će još neko vrijeme se družiti s nama. Prvenstveno jer nas čeka još jedan dugomatražni film i nove epizode sve do 2027. godine.