Prašina u prosincu 2 (15): Battlefield 2
Izgleda da ovaj mjesec u Prašini stalno spominjemo igre izdane od Electronic Artsa – imali smo Burnout, SSX, a sada je na redu i Battlefield 2. No, to nas ne bi trebalo iznenaditi s obzirom na to da je EA imao iznimno bogat katalog igara tijekom posljednjih 20 godina. Ovaj legendarni naslov objavljen je sada već davne 2005. godine, isključivo za PC. Radnja je smještena u 2007. godinu, gdje se Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Europska Unija bore protiv Rusije, Kine i njihovih saveznika. Po prvi put, serijal nas je odveo u moderno ratovanje.
INFO BOX
Battlefield 2 bio je revolucionaran u FPS žanru, naslanjajući se na uspjeh svog prethodnika, Battlefield 1942. Razvio ga je Digital Illusions CE (DICE), a izdao Electronic Arts. Istaknuo se kao jedan od prvih mainstream FPS naslova koji je donio fokus na suvremenu vojnu opremu, vozila i taktički pristup. Posebno se pamti po svom online multiplayeru s bitkama do 64 igrača, te inovativnoj Commander mehanici. Ova uloga omogućila je igračima strateški nadzor nad bitkom iz top-down perspektive, s mogućnošću raspoređivanja bespilotnih letjelica za izviđanje, pokretanja topničkih udara i dostave zaliha za podršku timu.
Multiplayer kakav se do tada nije vidio
Igra je bila snažno orijentirana na timsku suradnju, što dokazuje sustav od sedam klasa: Assault, Support, Sniper, Engineer, Medic, Anti-Tank i Special Forces. Svaka klasa imala je jedinstveno oružje, alate i sposobnosti. Postojala je i opcija igranja u singleplayer modu s botovima, no bez kampanje ili priče. Na bojištu su se suočavala dva tima, čiji je cilj bio zauzeti što više kontrolnih točaka koje su služile i kao spawn točke. Pri lansiranju, Battlefield 2 je došao s 12 mapa, od kojih je svaka imala tri varijacije prilagođene broju igrača u meču – 16, 32 ili 64.
DICE je za Battlefield 2 maksimalno iskoristio mogućnosti Refractor 2 engina, koji je omogućio realistična okruženja, uništive objekte i dinamičnu rasvjetu. U svoje vrijeme, ovo je bio značajan napredak u grafici. Igra je također nudila brojne mogućnosti za modifikacije, što je rezultiralo popularnim modovima koje je kreirala zajednica, poput Project Realityja, koji je značajno produžio životni vijek igre. EA je također izdao službena proširenja: Special Forces, Euro Force i Armored Fury, koja su donijela nove karte, vozila i frakcije.
Timski rad bio je ključan, a imamo i prve live-service značajke
Jedan od ključnih elemenata igre bila su raznovrsna vozila, uključujući tenkove, helikoptere i borbene zrakoplove, koja su pružala svježinu i raznolikost u gameplayu. Igra je isto tako imala integrirani voice-over-IP (VOIP) sustav, koji je znatno olakšao komunikaciju unutar timova. Battlefield 2 uveo je i sustav nagrađivanja – igrači su mogli osvajati vrpce, značke i medalje za postignuća u igri. Uz napredovanje kroz rangove, mogli ste otključati posebna oružja. Svaki put kad bi bili promaknuti, dobili bi priliku otključati jedno od sedam dostupnih oružja, po jedno za svaku klasu, koje ste zatim mogli koristiti kao zamjenu za standardno oružje.
Do 2006. godine, Battlefield 2 prodan je u više od 2,25 milijuna primjeraka i primio je pohvale kritičara, s impresivnim ocjenama, primjerice, 91/100 na Metacriticu. Naslov je osvojio i brojne nagrade, uključujući PC igru godine. Igra je ostala aktivna do sredine 2014., kada su službeni serveri ugašeni. Unatoč tome, zahvaljujući modovima, igra je neslužbeno živjela sve do 2017., kada je Electronic Arts zatražio gašenje alternativnih servera. Danas je Battlefield 2 povijest – više nije moguće kupiti ni igrati ovu kultnu igru.