Prašina u prosincu 2 (22): Rome: Total War
Creative Assembly, studio poznat po povijesnim, turn-based strateškim igrama s real-time borbama, prije 20 godina objavio je naslove kao što su Medieval: Total War, Shogun: Total War i Rome: Total War. Ovaj posljednji, fokusiran na Rim i Rimsko Carstvo, objavljen je 2004. godine za PC čije je izdavač bio Activision. Kasnije je igra prilagođena za macOS, iOS, Android i Linux platforme. Njenu remaster verziju pod nazivom Total War: Rome Remastered objavio je Feral Interactive 2021. godine. Iako je u početku naišla na mlake reakcije, s vremenom je stekla pozitivniji odjek. SEGA je 2005. godine preuzela Creative Assembly, što je označilo početak turbulentnog razdoblja za Total War serijal, s nizom uspona i padova.
INFO BOX
Iako točan broj prodanih primjeraka Rome: Total War nije poznat, pretpostavlja se da je igra dosegnula milijun prodanih kopija ubrzo nakon lansiranja. Kasnije je stigla na Steam kao dio kolekcije koja uključuje i ekspanziju Rome: Total War Alexander. Znak kvalitete ovog naslova leži u činjenici da kolekcija ima preko 12.000 uglavnom pozitivnih recenzija na Steamu. Ove godine, developeri su otkrili da je cijeli Total War serijal prodan u impresivnih 42,5 milijuna primjeraka diljem svijeta. Koliko je upravo Rome: Total War pridonio tom broju, teško je precizno odrediti, ali njegovo naslijeđe unutar serijala neupitno je.
Legendarne animacije i epske borbe
Kao što smo spomenuli, Rome: Total War opet je predstavio jedinstvenu mješavinu turn-based strategije i real-time taktike, redefinirajući žanr grand strategije. Igrači su upravljali razvojem svog carstva na strateškoj karti, kroz diplomaciju, gradnju i ekonomsko planiranje, dok su vodili vojske u velikim bitkama u stvarnom vremenu. Radnja je smještena u razdoblje uspona Rimske Republike i Carstva, te nam je omogućila da rekreiramo ili ponovno napišemo povijest ovog veličanstvenog doba.
Jedna od najprepoznatljivijih karakteristika igre bile su animacije tijekom borbi i „finishing“ potezi, koji su nas jednostavno pozivali da približimo kameru i uživamo u akciji. Bilo je fascinantno promatrati vojnike kako se sukobljavaju na bojnim poljima, s posebnim naglaskom na epske trenutke, pa je bilo zanimljivo za gledati kako konjanici lete u zrak kada bi se zabili u druge trupe. Upravo te kinematografske scene osigurale su igri kultni status, jer je odvažno eksperimentirala s vizualnom prezentacijom i realizmom bitaka.
Osim toga, bitke u stvarnom vremenu zahtijevale su taktičko promišljanje i prilagodbu. Teren, formacije i slabosti protivnika bili su ključni faktori za pobjedu. Na primjer, moćni slonovi mogli su zastrašiti neprijatelje, ali su bili ranjivi na strijelce. Turn-based kampanja bila je jednako impresivna. Mogla se igrati gotovo neograničeno, sve dok niste ispunili određene ciljeve ili odlučili završiti vlastitim tempom. Frakcije su se otključavale postupno, a mogli ste i varati unutar igre kako bi otključali dodatne opcije, primjerice, frakcije koje nisu bile namijenjene za igranje.
Modovi su dodatno unaprijedili samu igru
Svaka frakcija imala je jedinstvene jedinice, sposobnosti i izazove, što je kampanji davalo raznolikost i dubinu. Umjetna inteligencija kontrolirala je sve ostale frakcije, te je djelovala neovisno i stvarala dinamično i nepredvidivo iskustvo koje je svaku kampanju činilo drugačijom. Rome: Total War bio je također prvi naslov u serijalu koji je uveo potpune 3D modele vojnika i bojišta. Masivne bitke s tisućama vojnika bile su pravo tehnološko čudo za svoje vrijeme.
Nadalje, članovi obitelji i generali imali su ključnu ulogu u upravljanju carstvom, bilo to kroz vođenje bitki i diplomaciji, a njihove osobine i atributi značajno su utjecali na ishod događaja. Kasnije faze igre donijele su unutarnje sukobe među rimskim frakcijama, vjerno oponašajući političke borbe unutar Rimske Republike. Ovo se sve odrazilo i još dodatno poboljšalo u Rome: Total War 2, koji jednostavno nije mogao parirati svojom nostalgijom kao originalna igra.
Dapače, tu su pomogli i pristupačni alati za modificiranje i strastvena zajednica koji su stvorili legendarne modove kao što su Europa Barbarorum i Rome: Total Realism, a sve to kako bi značajno povećali dugovječnost i ponovnu igrivost. Remasterirana verzija, izdana s podrškom za moderne sustave, omogućila je igranje u 4K razlučivosti, uz podršku za široke monitore i ažuriranu grafiku. Modernizirano korisničko sučelje, poboljšana umjetna inteligencija i dodatne mogućnosti za modifikaciju donijeli su osvježenu verziju ove legendarne igre, ostajući pritom vjerni originalnom iskustvu.