Image Alt

Kuvo TV

inZOI (Early Access)

INFO BOX

  • DEVELOPER: inZOI Studio
  • PUBLISHER: KRAFTON, Inc.
  • PLATFORME: PC
  • ŽANR: Simulacija života
  • DATUM IZLASKA: 28. ožujka 2025.
  • PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC

inZOI ulazi u žanr simulacija života s velikim ambicijama, želeći izazvati The Sims, koji dominira ovim žanrom desetljećima. Igra kombinira fotorealistične vizuale, široke mogućnosti prilagodbe i novi pristup sandbox životu. Na prvi pogled izgleda fantastično – možete kreirati detaljne likove i graditi bez ograničenja u otvorenom svijetu. Međutim, trenutačno, u Early Accessu, igra djeluje prazno. Iako pokazuje ogroman potencijal, potrebno joj je više zanimljivog sadržaja kako bi duže zadržala pažnju igrača.

Alati koji redefiniraju kreativnost

Gameplay se vrti oko stvaranja i upravljanja Zoijima, prilagodljivim likovima koji žive, rade i druže se u jednom od dva početna grada – Dowon (inspiriran Seulom) i Bliss Bay (inspiriran kalifornijskim obalnim ugođajem).

Početak igre donosi studio Create-a-Zoi, gdje oblikujete izgled i osobnost svog avatara, te birate između 18 osobina, poput avanturista ili individualista. Nakon toga, smještate ih u dom, bilo predefinirani ili vlastiti, te upravljate sa njegovih osam životnih potreba, a to su: glad, higijena, WC, zabava, društveni život, energija, san i priznanje. Od tog trenutka, gameplay slijedi klasičnu formulu simulacije života – pronađite posao, izgradite odnose, bavite se hobijima i upravljajte svakodnevicom, dok istovremeno prilagođavate svijet oko sebe.

Čak i prije nego što započnete igrati, inZOI impresionira nevjerojatno detaljnim editorom likova. Osobno, nisam ljubitelj dugotrajnog kreiranja likova, nije mi stil provoditi sate u prilagođavanju svake crte lice ili odjevne kombinacije. No, ono što izdvaja ovaj sustav jest mogućnost dijeljenja kreacija s drugima. Od odjeće i dodataka do potpuno dizajniranih Zoija i parcela, postoji mnoštvo opcija za eksperimentiranje. Alati nisu samo duboki, već i intuitivni, što olakšava istraživanje i implementaciju vlastitih ideja u igru.

Build Mode jednako je moćan. Možete slagati zidove, krovove i namještaj, zatim precizno prilagoditi boje, materijale, pa čak i 3D ispisati stvarne predmete, poput plišanih igračaka, pomoću foto uploada. City Edit mode omogućuje vam potpuno preoblikovanje gradova, poput mijenjanja plakata ili prilagodbe sigurnosnih razina kako biste utjecali na stopu kriminala ili čak zdravlje Zoija. To je pravi sandbox raj, s alatima koji nadmašuju mogućnosti osnovne verzije The Simsa 4 po opsegu i detaljima.

Spora, ali solidno odrađena simulacija života

Poslovi u igri variraju od pasivnih (uredski radnik) do aktivnih (vatrogasac, radnik u restoranu brze hrani), pri čemu aktivni nude zadatke poput gašenja požara ili pripreme burgera, dok se pasivni automatski odvijaju izvan ekrana, ostavljajući vas da čekate ili ubrzate vrijeme (što je funkcionalno, ali sporo). Za razliku od Simsa, gdje dan može završiti u nekoliko minuta, inZOI je znatno sporija igra. Jedan dan traje oko 96 minuta na normalnoj brzini, a postoji opcija prilagodbe vremena. Igra je prava real-time simulacija, gdje dva in-game dana mogu potrajati satima prije nego što završe.

Najveći problem igre je njezina sporost, koja usporava sve ostale sustave. Vještine se razvijaju prebrzo, a društvene interakcije nemaju težinu, možete oženiti lika unutar dva sata ili odmah postati najbolji prijatelji. Nedostatak realizma smanjuje angažiranost, iako su dijaloške opcije raznolike, podijeljene u ljubavne, prijateljske i poslovne kategorije. Međutim, odnosi započinju potpuno neutralno, odnosno čak i oženjeni Zoiji kreću kao stranci, što znači da morate “grindati” odnose bez pravog emocionalnog zadovoljstva.

Još gore, sve interakcije djeluju isto. The Sims također ima svojih mana, ali ponavljanje u inZOI-u otežava povezivanje s drugim likovima – sve brzo postane monotono. Ipak, razvojni tim je obećao značajne nadogradnje. Ako sustav dopisivanja bude dobro implementiran, mogao bi drastično poboljšati društvene interakcije i unijeti život u ove prazne odnose.

Otvoreni svijet također donosi pomiješane dojmove. Možete voziti vozila ili upravljati svojim Zoijem pomoću WASD kontrola, dok istražujete detaljno dizajnirane ulice, parkove i trgovine. No, mnogi objekti su nedostupni, a NPC-jevi, unatoč “Smart Zoi” AI sustavu, često ignoriraju interakcije kad su zauzeti, što stvara svijet koji je vizualno živahan, ali pomalo otuđen. Unatoč tim nedostacima, svijet igre izgleda nevjerojatno. Pažnja prema detaljima je iznimna, što doprinosi osjećaju autentičnosti. Ulice su uvijek naseljene Zoijima, promet teče prirodno i svaki element se spaja u vizualno spektakularno iskustvo.

Vrlo zahtjevna igra za vaš PC

Sustav karme uvodi zanimaju dinamiku: pozitivne akcije (poput pomaganja drugima) poboljšavaju sreću, dok negativno ponašanje (kao vrijeđanje drugih) ima posljedice. Međutim, bez dinamičnih događaja ili dubljih interakcija s NPC-jevima, gameplay brzo postaje ponavljajući. Nakon 30 sati igranja, ciklus građenja, rada i druženja gubi svoj šarm jer nema dublju svrhu koja bi zadržala interes.

Igra izgleda nevjerojatno zahvaljujući Unreal Engineu 5. Zoiji izgledaju vrlo realistično, sa sjajnom kožom i kosom, ali više podsjećaju na savršene K-pop zvijezde nego na obične ljude. Iako promjene vremena, poput kiše i snijega, doprinose atmosferi i čine svijet uvjerljivijim, ne utječu značajno na gameplay. Možete se prehladiti i razboljeti, ali taj sustav nije tako detaljan kako sam se nadao.

Iako igra radi dobro na snažnim računalima s grafičkim karticama poput RTX 3080, prezahtjevna je za prosječne PC-jeve. Osim toga, igra je prepuna bugova, od kojih su mnogi iritantni, ali ne i game-breaking. Primjerice, hrana se ponekad ne pojede odmah nakon pripreme ili nestane ako se ostavi na pultu. Također, Zoiji se često zaglave na nasumičnim mjestima, poput traka za trčanje. Ovo su samo neki od mnogih bugova koje sam primijetio tijekom višesatnog igranja.

“Smart Zoi” AI sustav, koji simulira misli i autonomiju NPC-ja, ima potencijal, ali je još uvijek eksperimentalan. Trenutno su NPC-jevi previše rigidni da bi stvarali prirodne priče, odnosno često se ponašaju nelogično, primjerice, tvrdoglavo prate svoj raspored, čak i kada su izgladnjeli. Unatoč tome, igra pruža čvrsto sandbox iskustvo i ima mnogo ideja koje bi je jednog dana mogle pretvoriti u pravu simulaciju života.

Vrlo ambiciozan projekt

U konačnici, gameplay djeluje dosta plitko; poslovima nedostaje raznolikosti, a socijalni sustavi djeluju robotski. Iako je svijet vizualno predivan, ostaje prazna ljuska. Ipak, daleko je impresivniji od The Sims 4 u trenutku lansiranja i predstavlja jasan korak naprijed u odnosu na EA-ov pristup pretrpavanja igrača stotinama preskupih i razočaravajućih DLC-ova. InZOI ima ogroman potencijal i uzbuđen sam vidjeti kako će se razvijati.

Međutim, ne smijemo zaboraviti da je ovo Kraftonova igra. Čak i u Early Accessu, developeri su već najavili nadolazeće DLC-ove, što zabrinjava, s obzirom na to da osnovna igra još uvijek djeluje nedovršeno. Također, ponavljanje je majka znanja pa vrijedi ponovno istaknuti – ovo je VRLO spora igra i to doista mislim bolno spora. Čak i pri 8x brzini, stvari se razvlače. Iako su je neki nazvali “Sims killerom”, realnost je skromnija: obećavajući izazivač koji još uvijek traži svoj identitet.

Za ovisnike o prilagodbama likova i zgrada i strpljive Early Access entuzijaste, ovo je odličan sandbox od 40€ s puno potencijala. Ali ako tražite duboku simulaciju ili nepredvidiv kaos, prilagodite očekivanja – još nije na toj razini.


Kopija igre kupljena je u svrhu recenzije