Image Alt

Kuvo TV

Objavljeni rezultati Javnog poziva za razvoj i proizvodnju videoigara – odobrena sredstva za razvoj Bura: The Way the Wind Blows i Gamechuckove igre o profesoru Baltazaru

Hrvatski audio-vizualni centar je drugu godinu za redom financirao razvoj projekata i proizvodnje videoigara. Ovaj najvažniji Natječaj u Hrvatskoj što se tiče financijske podrške domaćim developerima videoigara osigurao je i dodijelio sredstva za tri igre u kategoriji proizvodnje videoigara, dok je za razvoj početne ideje projekta financijsku podršku dobilo 10 projekata.

Kategorija proizvodnje videoigara donosi tri igre koje su u fazi proizvodnje i, zapravo, su igre koje možemo očekivati da će izaći puno ranije od ovih koje su u početnom razvoju. Na popisu te tri igre nalaze se poznati domaći developeri Gamechuck sa ambicioznim i zanimljivim naslovom vezanim uz profesora Baltazara, popularni crtani film Zagreb filma i jednu od najprepoznatljivijih fiktivnih likova u hrvatskoj popularnoj kulturi. Za ovu igru HAVC im je dodijelio 34.507,93 eura.  Profesor Baltazar će svakako dobiti dozu pozornosti o šire javnosti, a sama igra će biti i zabavnog i edukativnog karaktera, pa čak i svojevrsna arhiva Zagreb filma. Kako se navodi u objašnjenju projektnog prijedloga, videoigra je osmišljena kao puzzle-avantura od 13 samostalnih nivoa od kojih je svaki koncipiran slično kao i epizoda istoimene kultne animirane serije. Prolaskom epizoda igrač otključava dokumentarne snimke u kojima se informira o povijesti Zagrebačke škole animiranog filma te procesu klasične animacije.

Još jedni naši dragi poznanici, Tiny Meow studio i njihova igra Bura:The Way the Wind Blows, dobili su također financijsku podršku u iznosu od 31.189,86 eura. O ovo projektu smo već dosta pisali, a i sama Rea Budić je nedavno popričala s nama u posebnom GG intervjuu. Bura – The Way the Wind Blows je avantura s fokusom na istraživanje, prva u planiranoj antologiji video igara baziranih na staro-dalmatinskoj pretkršćanskoj kulturi koja uključuje već pomalo zaboravljena vjerovanja, običaje i vrijednosti. Priča prati djevojku Rinu u pet faza njenog života – od djevojčice do starice, te interakcijama s okolinom i dobrim duhovima prirode u svakoj njenoj fazi života.

Treća igra na popisu je Cloudsea, autora Mihaela Dumančića i njegovog studija Yeti Ate My Breakfast. U službenom obrazloženju projektnih rezultata, navodi se kako je Cloudsea istraživačka simulacija u otvorenom svijetu s elementima RPG-a i minimalnim elementima nasilja. Igra je smještena u svijetu među oblacima – Cloudsea. Svijet letećih otoka inspiriran je Europom srednjeg vijeka. Igrač upravlja letećim brodom, posadom, teretom i rješava različite zadatke i potrage.

“Na javni poziv za poticanje razvoja projekata i proizvodnje videoigara u 2022. godini u potkategoriji razvoja projekta prijavljen je 31 projekt od strane 31 prijavitelja, dok se na potkategoriju proizvodnje prijavilo 13 projekata od strane 12 prijavitelja.” – navodi umjetnički savjetnik Andrej Kovačević u obrazloženju rezultata Natječaja.

U drugoj kategoriji nalaze se također zanimljivi projekti, od igre Odraz našega prijatelja Mladena Bošnjaka, do narativne igre Ghost Painter, autora Svena Nemeta i Studia Spektar, vizualne novele Dream Glitcher i dungeon crawlera The Cartographers. Detaljnije o svim igrama i dodijeljenim sredstvima možete vidjeti u izvještaju.

Budžet svih prijavljenih projekata u potkategoriji razvoja projekta iznosi nešto više od šest milijuna kuna s traženim sufinanciranjem HAVC-a u iznosu od 4 milijuna kuna, dok budžet svih prijavljenih projekata u potkategoriji proizvodnje videoigara iznosi nešto više od 7 milijuna kuna s traženih sufinanciranjem HAVC-a u iznosu od 4,3 milijun kuna.

Čestitamo svim dobitnicima Natječaja te želimo puno uspjeha u daljnjim radovima na navedenim projektima.