Image Alt

Kuvo TV

Dead Island 2

INFO BOX

  • DEVELOPER: Dambuster Studios
  • PUBLISHER: Deep Silver
  • PLATFORME: PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC
  • ŽANR: FPS / RPG
  • DATUM IZLASKA: 21. travnja 2023.
  • PLATFORMA NA KOJOJ JE IGRA TESTIRANA: PC

Nakon što je tko zna koliko godina bio u razvoju, konačno je izašao, slobnodno možemo reći, treći Dead Island. Originalna igra izdana je davne 2011. godine. Zatim, 2013. godine, izlazi Dead Island: Riptide, koji donosi izravni nastavak događaja iz prve igre. Kako bi došao do konačnog izlaska, Dead Island 2 je prošao kroz tri razvojna studija i strmovit put prepun odgoda. Na Dead Islandu je prvobitno radio studio Techland, koji se kasnije odlučio potpuno okrenuti svojim ciljevima i tako započeti rad na survival horor naslovu Dyling Light. Nakon Riptidea, razvoj Dead Islanda 2 je preuzeo Yager Development, koji je 2015. godine također uklonjen sa projekta zbog kreativnih razlika s izdavačkom kućom Deep Silver. Zatim na igri počinje raditi Sumo Digital, koji stoji iza spinoff igara iz serijala LittleBigPlanet. Konačno, 2019. godine, nakon punih sedam godina razvojnog pakla, igra je povjerena Dambuster Studiosu, koji ju je konačno uspio odvući do samog cilja.

Protagonisti, priča i tutorial

Dead Island 2 dosta podsjeća na originalnu igru. Međutim, radi se o samostalnom naslovu smještenom u potpuno drugo vremensko razdoblje. Na samom početku možete birati između šestero protagonista. Svaki od njih ima posebne vještine i ističe se u nečemu drugom. Pošto je ovo RPG igra, vještine i sposobnosti imat će glavnu ulogu tijekom vaše avanture i bit će vrlo bitne za ubijanje različitih zombija. Koji lik je najbolji? Vrlo je teško odgovoriti na ovo pitanje jer uvelike ovisi o vašem načinu igranja. U Dead Islandu 2 možemo igrati kao Amy, Jacob, Carla, Ryan, Dani i Bruno. Svaki lik ima posebne atribute, nekoga je teže ubiti, netko udara jače, može brzo trčati ili je otporniji na štetna stanja kao što su vatra i struja. Svaki od likova prolazi kroz istu priču – uspjeli su se ukrcati na avion kako bi pobjegli iz grada prepunog zombija, ali naravno, kako to inače biva, i u avionu se počnu pojavljivati zombiji, zbog čega se avion, očekivano, napokon i sruši. Naši protagonisti upoznaju bogatašicu Emmu, koja će biti ključna figura u ovoj igri jer je njena kuća sigurna zona. U međuvremenu, našeg protagonista ugrize zombi i on shvati da je imun te dobije posebne moći. Kasnije će shvatiti da nije jedini, a ubrzo upoznaje i doktora Reeda koji mu daje obećanje da može spasiti svijet ako mu naš protagonist da uzorak krvi. Sama uvodna scena pokazat će koliko je brutalna ova igra, a odmah na početku imamo i tutorial koji nas postepeno uvlači u igru. Igra ima osnovne i napredne mehanike. U tutorialu se upoznajemo s osnovnim stvarima kao što su normalni i teški napadi, trčanje, penjanje, čučanje, liječenje itd. Igra nas također uči da postoji različito oružje koja je moguće pronaći tijekom istraživanja ili ga na zemlju mogu baciti zombiji kada ih ubijemo. Tutorial nije prikaz cijele igre, a zasigurno će vam biti potrebno određeno vrijeme da naučite sve što se nalazi u igri.

U igri imamo 10 regija za istražiti

Dead Island 2 sadrži 10 regija, a svaka regija ima određeni prostor koji je moguće istražiti. Mape nisu toliko detaljne, ali nam pokazuju gdje se možemo kretati ili, recimo, gdje se nalaze skrivene stvari poput raznih škrinja ili sefova. Ta mjesta su zaključana, odnosno zahtijevaju određene alate kako bismo ih otključali, a iste možemo pronaći kod trgovaca koji ih prodaju. Trgovci su također raspršeni po svim regijama, a svaki prodaje nešto drugo. Za neke škrinje i sefove morat ćemo ubiti zombija koji ima ključ, pa je vrlo poželjno da se na jednom mjestu zadržimo i dobro ga istražimo. Osim toga, možemo brzo putovati iz jedne regije u drugu, a svaka regija je ili manja ili veća od druge. Neke sadrže malo bolji loot i teže neprijatelje, odnosno zombiji nisu isti u svim regijama. Tako u igri možemo putovati od Venice Beacha do Ocean Avenua ili do Bel Aira. Igra zapravo nema otvoreni svijet, a svaki put kada uđete ponovno u neku regiju, sve će se resetirati kao da nikada niste bili tu i opet se možete baciti na istraživanje.

RPG elementi

Od početka pa sve do samog kraja, Dead Island 2 će nas upoznavati s novim značajkama koja nudi. Sve što se nalazi u igri možemo maksimalno iskoristiti. Prije nego što se dotaknemo važnih mehanika, sustava i značajki, vrlo je bitno da objasnimo cijeli RPG sustav u Dead Islandu 2. Naravno, igra ne bi bila RPG da u njoj ne postoji stotinu stvari koje možemo pokupiti tijekom naše avanture. U kućama, na cesti, kanalizaciji i plaži možemo pronaći razne materijale, novac ili, recimo, oružje. Ponekad su sve te stvari skrivene u kutijama, koferima, ormarićima ili se jednostavno nalaze na podu. Kao prvo, novac igra važnu ulogu jer nam omogućava da kupujemo sve predmete, materijale i oružje te da nadogradimo ili popravimo naše oružje. Novac dobivamo ubijnjem zombija, a može se pronaći u svijetu u obliku novčanika kojeg možemo pokupiti. Također, novac dobivamo kada dovršimo određen zadatak ili kada prodamo neke materijale kao što su razni otpaci i dijelovi, barut, elektronika te oružje. Materijali nam pružaju mogućnost nadogradnje i popravke našeg oružj. Kao drugo, leveliranje ima veliki utjecaj na igru. Ono nam omogućuje da otključamo razne kartice koje nam daju posebne vještine, a svaki put kada povećamo svoj level i zombiji će biti teži jer i mi postajemo jači, a to znači da će i sama igra biti teža. Postoje četiri vrste kartica: Abilities, Survivor, Slayer i Numen, a svaka od njih daje posebne vještine, napade i karakteristične za svakoga lika, što znači da ih neće svi imati iste. Naš level se povećava kada ubijamo zombije i obavljamo questove. Veoma brzo je moguće stići do 15 levela, a kasnije se leveliranje odvija sve teže i teže. Jedan vrlo važan RPG element u ovoj igri imamo u činjenici da i samo oružje, bilo ono na blizinu ili na daljinu, ima level i boju rijetkosti.  To što znači da ne smijemo zaboraviti nadograditi oružje, jer će onda biti jako teško ubiti nekog zombija. Što se tiče boja, tu se oružje kreće od sive i zelene, preko plave i ljubičaste, pa sve do zlatne boje, a one označavaju koliko je zapravo jako i rijetko neko oružje. Primjerice, ako je oružje sive boje (common), neće nam davati neke dodatne nadogradnje i bit će slabije, dok će nam, primjerice, zlatna boja (legendary) dati veće mogućnosti nadogradnje. Takvo oružje je općenito teža za pronaći.

Različite vrste zombija

Mnogi će možda reći da ih Dead Island 2 podsjeća na originalnu igru i neće biti u krivu. I u ovom novom nastavku se nalaze skoro pa isti zombiji i bossevi. Svaki zombi različito napada, ima količinu energije i posebne vještine. Tu onda možemo spomenuti Shambelsa, koji je najslabija vrsta zombija i najlakše ga je ubiti. S druge strane, Walkeri i Runneri su iritantni, jer jako brzo mogu doći do vas i puno ih ima. Tu su onda i Crusheri, ogromni zombiji koji imaju jako puno energije i snažno udaraju. Pronađe se tu i pokoji Screamer, koji vrišti i blokira vas da mu priđete bliže, odnosno ošamuti vas. Bossevi pak variraju, neke je teže ubiti, a nekih ćemo se riješiti prilično lako. Skoro u svakom glavnom questu, borit ćete se protiv jednog bossa. Svaki boss ima specifične vještine, a morat ćete biti vrlo pažljivi kako mu pristupate. Primjerice, negdje pred kraj, borit ćete se protiv klauna koji ima ruke u obliku mačete, vrlo je brz i može se regenerirati ako pojede zombija pored sebe. Stoga je jako bitno da ga znate izbjeći kada vas napadne i spriječiti ga da se ne regenerira. Osim toga, može blokirati metke iz vatrenog oružja, pa se ne preporuča trošenje municije na njega. Svaki put kada ubijete bossa, njegove verzije pojavljivat će se u svim regijama, samo će takvi protivnici biti upola slabiji i imat će posebnu oznaku lubanje na sebi jer su drugačiji od običnih zombija.

Borba protiv zombija je nevjerojatno zabavna

U Dead Islandu 2 postoji stotinu načina kako možete ubiti zombije. Možete im stati na glavu, klizati pod noge, sasjeći ruke, noge i glavu, pucati u njih, udarati ih nogom itd. Sve se ovo čini jednostavnim, ali ne smijemo zaboraviti da je ovo ipak RPG igra. Svi zombiji, kao i vi, imaju HP i izdržljivost. Osim toga, leveli također jako utječu na stil igranja pa se može dogoditi da vas posebni zombi ubije jednim udarcem. U igri ne postoji način da se kompletno obranite od njih, ali zato postoji veliki broj drugih načina kako ih možete izbjeći. Izbor oružja i potrošnog materijala (consumables) je ogroman, što čini ovu igru nevjerojatno zabavnom. Na zombije možete bacati molotovljev koktel, ljepljivu bombu, možete ih udarati mačetom, sjekirom, čekićem, nožem, palicom za golf, a možete i pucati u njih koristeći jurišnu pušku, sačmaricu, pištolje, snajpere itd. Osim toga, na mapi se nalaze različite bačve koje mogu eksplodirati ili izbaciti toksični otrov, što pomaže da ubijete svakog zombija u bližoj okolini. Veliki bonus je Fury Mode, koji omogućuje da oživite zvijer u sebi i budete neuništivi na određeno vrijeme, jer, kako je već spomenuto, kada vas je zombi ugrizao, postali ste posebni, odnosno imate specifične moći.

Prednosti i nedostaci

Mogu se pohvaliti da sam kompletno prešao cijelu igru, a u tom pohodu sam trebao utrošiti 20-ak sati igranja, odnosno toliko dugo traju glavni questovi. Velika prednost je što, osim glavnih questova, imamo i zanimljive sporedne questove koji dodatno produbljuju priču. Osim toga, istraživanje svijeta nije dosadno, jer se na svakom koraku nalaze zombiji, a mi moramo na sve paziti. Druga prednost je sama značajka kartica, budući da Dead Island 2 jako lijepo spaja pucačke elemente s RPG elementima. Te kartice se otključavaju kada povećamo svoj level, a daju nam vrlo zanimljiv izbor ubijanja zombija i posebne vještine koje se spajaju s oružjem ili s nama samima. Primjerice, Numen kartice nas čine manje ljudskim, što znači da gubimo određene bonuse kao čovjek, a dobivamo posebne značajke jer postajemo više kao zombiji. Treća prednost je da je igra estetski vrlo lijepa, bilo u dizajnu lokacija ili u detaljnom prikazu hodajućih leševa. Zvukovi udaranja zombija i lokve raspršene krvi, brutalni prikazi tijela i sam dizajn likova i zombija su jako dobro osmišljeni i realizirani.

Iako Dead Island 2 možda nije najljepša igra ove godine, izgleda i više nego pristojno. Osim toga, igra je stvarno dobro optimizirana i u tehničkom pogledu uopće nije bilo nekih ozbiljnijih problema prilikom igranja, što je rijetko pozitivna vijest za PC gaming. Međutim, i ona je, kao i sve ostale igre, imala prilikom mog igranja vrlo zanimljive bugove kao što su propadanje kroz vrata ili nemogućnost kretanja jer sam zapeo u podu. Neki od njih su zahtijevali resetiranje cijele igre, ali općenito nije toliko utjecalo na samo iskustvo igranja. Četvrta prednost je da se u igri sve automatski sprema, što znači da sami ne trebate razmišljati jeste li spremili igru nego na svakom koraku ili važnom checkpointu igra se automatski spremi i omogućuje vam da se brzo vratite ako vas je kojim slučajem izbacila.

Veliki nedostatak ove igre je njezina nezgodna priča. Provodite cijelu kampanju pronalazeći slabašne narativne isprike da posjetite različite dijelove Los Angelesa, neprestano se upoznavajući s novim, jednokratnim likovima koji prestaju biti relevantni čim vas radnja prebaci u novo područje. Osim toga, vrlo je čudan način promjene dana i noći, gdje se u jednom trenutku nalazite na sunčanoj plaži, a čim pokrenete glavni quest odmah se prebaci na noć. Kako, molim, zašto? Nadalje, zagonetke koje rješavamo tokom naše avanture su monotone. Više se ne sjećam koliko puta sam dobio zadatak da pronađem bateriju da popravim prekidač ili popravim senzore tlaka na nekim cijevima. Kao drugi nedostatak, naveo bih to što je vrlo teško nadograditi i povećati level oružja općenito. Nije problem u materijalima, nego u novcima kojih vrlo malo dobivate. Zašto se moramo fokusirati na dva do tri oružja najviše, a ostalo moramo baciti sa strane jer jednostavno nemamo dovoljno novaca kako bismo nadogradili sve? Osim toga, vrlo je iritantno kada dođete do jako visokog levela, jer tada će vas neki zombiji doslovno početi ubijati jednim udarcem jer ste uzeli lik kao što je Amy koja je jako osjetljiva na udarce. Kao treći nedostatak, naveo bih činjenicu da je oružje na blizinu beskorisno, ne u potpunosti, ali ne udara na isti način kada ste manji level i kada ste veći level. Vatreno oružje je deset puta bolje, što je i realistično, ali kada sam već level 25 i kada zombiji već imaju ogromnu energiju, zašto ih onda moram udariti deset puta da bih ih ubio umjesto da mi igra pomogne oko toga? Četvrti nedostatak je taj da se uvijek nađemo u prilici da imamo previše predmeta i oružja kod sebe što znači da moramo izbaciti neke stvari jer je prostor u inventaru limitiran na 16 mjesta, što je vrlo malo ako uzmemo u obzir da u igri imamo na raspolaganju preko sto različitih oružja na blizinu i na daljinu.

U konačnici, nisam uspio isprobati multiplayer, ali on zasigurno postoji i vrlo je vjerojatno još zabavniji. Ako kojim slučajem pročitate druge recenzije, mnogi će se žaliti na repetitivnost borbi, ali ovo je ipak RPG igra koja vas tjera da istražujete sve što se nalazi u svijetu. Osobno nisam naišao na velike tehničke probleme, a vrijedi za vidjeti kako igra izgleda na verzijama za konzole. Na kraju, Dead Island 2 zasigurno nije zaslužio loše ocjene, osobito jer ponekad zaboravimo koliko se uživimo igrajući jednu ovakvu, ne toliko posebnu igru. Zombi igre uvijek će biti onaj zabavni žanr, a da je kojim slučajem izašao prije sedam godina, Dead Island 2 bi sigurno pokupio brojne hvalospjeve.


Recenzija nastala zahvaljujući review kopiji igre ustupljenoj od strane izdavača.